İngilizce Konuşan Ülkeler

Hangi Ülkeler İngilizce Konuşuyor?

İngilizce, yirminci yüzyıl ortalarına kadar dünyanın birçok yerinde süren İngiliz egemenliği sayesinde bugün dünya çapında en çok konuşulan dil olarak bilinmektedir. Başta Commonwealth olarak bilinen, Birleşik Krallık hanedanlığına bağlı olan ülkeler olmak üzere, Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika ve Okyanusya’ya İngilizce konuşan ülkeler bulunmaktadır birçok ülkenin resmi dili hâlindedir. Bununla birlikte, resmi dili İngilizce olmasa da bu dilin yaygın bir şekilde konuşulduğu ülkeler de bulunmaktadır.

İngilizce, 54 bağımsız ülkenin resmi dilidir. Bu ülkeler arasında en çok bilinenler İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dır. Bugün başta Commonwealth ülkeleri arasında ilk sırada olan Avustralya ve Yeni Zelanda Okyanusya kıtasının neredeyse tamamında İngilizce resmi dil olarak kabul edilmekte ya da halkın önemli bir kısmı tarafından konuşulmaktadır. Tarihin her döneminde “dünya dili” olarak kabul edilen bir dil bulunmaktadır. İngilizcenin bir dünya dili olarak 19.yüzyıldan beri kullanıldığı bilinmektedir ve bugün bilgisayar ve internet dili başta olmak üzere birçok alanda İngilizcenin geçerli olması, İngilizcenin uzun süre dünya dili olarak kalacağını göstermektedir.

İngilizcenin resmi dil olduğu ülkelerin yanında İngilizce konuşulan ülkeler de bulunmaktadır. Örneğin Fransa’da İngilizce iki resmi dilden biridir. Bugün Hindistan ve Pakistan’da dahi konuşulan bir dildir. İngilizce, uluslararası bir iletişim dili olduğundan, internet kullanan herkes bu dilin havzası alanındadır ve İngilizce konuşulan ülkelerin artacağı tahmin edilmektedir.


Yazıyı Değerlendirmeyi Unutmayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz bir değerlendirme bulunmuyor)