Neden Arapça Öğrenmeliyim?

Bilinen en eski ve kadim dillerden biri olan Arapça, bugün konuşulan en yaygın dildir. Arapça, Kuran-ı Kerim’in yazıya geçirildiği dil olduğu için bugün Türk dilinde kullanılan birçok kelimenin kökeninde bulunmaktadır.

Arapça, Türkçe’nin aksine çekimli bir dildir, öğrenmesi imkânsız olmasa da ciddi bir çaba gerektirir ve uzman kişiler tarafından öğretilmelidir. Arapça öğrenmek için Arapça’da kullanılan harflerin çekimlerine, fiillerin farklı durumlarına, şemsi ve kameri olarak adlandırılan harf gruplarının birleşimlerine ayrı ayrı dikkat edilmesi gerekir. Portakal English Arapça Kursları 15 yıllık tecrübesi ile İstanbul Kartal’da arapça dil kursu hizmeti vermektedir.

Arapça’nın kullanım amaçlarına göre farklı programlarla öğretilmesi faydalı olacaktır. Örneğin bugün gündelik yaşamda kullanılan Arapça ile Kuran-ı Kerim’in yazıldığı Arapça sözdizimi ve kullanılan kelimeler bakımından oldukça farklıdır. Örneğin eğer ticaret veya turistik faaliyetlerde bulunmak için öğreniliyorsa, günlük Arapça tercih edilmelidir. Özellikle kaplıca bölgelerine gelen ve Türkiye’de yatırımlarda bulunan Araplar, bu dilin Türkiye’deki önemini arttırmaktadır.

Arapça öğrenmenin avantajları arasında Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki turizm ve ticaret hareketliliğinde yer almak birinci sırada bulunmaktadır. Bununla birlikte ilahiyat fakülteleri için yapılan sınavlarda Arapça yeterliliği aranmaktadır. Kuran Arapçası’nı bilmek, dini metinleri okuyabilmek açısından fayda sağlayacaktır. Arapça çekimli bir dil olduğu için bazı kavramların Türkçe karşılığını bulmak zor olabilir, bu yüzden metnin kendisini ana dilinden okumak her zaman faydalı olacaktır. Arapça, tarihin en eski dillerinden biri olarak, özellikle Kuran-ı Kerim’in yazıldığı dil olması bakımından önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir ve öğrenmek bir ayrıcalıktır.


Yazıyı Değerlendirmeyi Unutmayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz bir değerlendirme bulunmuyor)