Yabancılar İçin Türkçe Kursları

Alanında uzman öğretmenler tarafından verilen yabancılar için Türkçe kursları

Yabancılar İçin Türkçe Kursları

Yabancılar için Türkçe kursları bilinen Türkçe kurslarından daha farklıdır. Ana dili Türkçe olan birine bu dili öğretmekle yabancı bir insana Türkçe öğretmek birbirinden tamamen farklıdır.

İlk etapta düşünüldüğünde ana dili Türkçe olan birine Türkçe öğretirken özellikle gramer ve imla kurallarını örnekler vererek göstermek, altını çizmek mümkündür. Çünkü örnekte geçen cümleleri ve yapıları insanlar günlük hayatında zaten kullanmaktadırlar.

Ancak hiç Türkçe bilmeyen birisine öncelikle gramer yapısını tanıtmak, imla kurallarını göstermek, kelime bilgisi vermek, cümle yapılarını ve kalıplarını göstermek gerekmektedir. Bu bağlamda düşünüldüğünde bu işi doğru yapabilmek bir hayli zordur.

 

Yabancılar İçin Türkçe Kursları Zorlukları

Hiç Türkçe bilmeyen birine öncelikle kelime bilgisi ve cümle kalıpları hakkında bilgi vermek, kelimelere, eklere, nerede nasıl kullanıldıklarına dair bilgi aktarmak gerekmektedir. Türkçe özellikle Avrupa dillerinden farklı olarak eklemeli bir dildi. İngilizce, Almanca, Fransızca gibi diller konuşan insanlar bu yapıya alışık değillerdir. Bu nedenle işin başında bir hayli zorlanabilmektedirler.

Türkçe dil yapısına alışmanın yanında yabancı dillerde genel olarak fiiller cümlenin başında yer alırken Türkçede ise cümlenin sonunda yer almaktadır. Bu nedenle Türkçeyi yeni öğrenen bir insan cümle kurarken devrik cümlelerle baş etmek durumda kalmaktadır.

 

Yabancılar İçin Türkçe Kursları Kimler Tarafından Verilebilir?

Her Türkçe öğretmeni yabancılara Türkçe dersi veremez. Özellikle ders alacak kişinin diline hakim olmayan bir öğretmen bu konuda yetersiz kalacaktır.

Yabancılar için Türkçe Kursları verebilecek bir öğretmenin hem Türkçeye hem de öğrencilerin diline oldukça hakim olması gerekmektedir. Öğretmenin, öğrencinin düşünce yapısını anlaması, nerede yanlış yaptığını, hangi noktada yanlış yola saptığını tespit etmesi açısından bu çok önemlidir.

Yabancıların cümle kurarken akıllarında belirli bir yapı vardır ve bu yapı Türkçe ile uyumsuzdur. Bu nedenle öğretmenin bu durumu yabancılara açıklayabilmesi için yabancı dile hakim olması çok önemlidir.

Türkçe Kursu Hakkında Daha Detaylı Bilgi Alabilirsiniz

Portakal English Dil Merkezi, alanında uzman ve tecrübeli öğretmenleri ile Türkçe öğrenmek isteyen yabancılar için Türkçe kursları düzenlemektedirler. Sahip oldukları bilgi, tecrübe ve eğitim olanakları Portakal Şirketler Grubu kalite güvencesi altındadır.

Portakal Şirketler Grubu, hizmet vermekte olduğu tüm sektörlerde %100 müşteri memnuniyeti ilkesini benimsemiştir.


Yazıyı Değerlendirmeyi Unutmayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 144 değerlendirme