Hangi Ülkeler İngilizce Konuşuyor?

Dünyanın Her Yerine Yayılmış Olan Dil İngilizce

Dünyada konuşulan diller arasında en çok kullanılanı hatta bilim ve sanatta da ortak dil kabul edilen dil İngilizcedir. Birçok dile göre daha kolay öğrenilmesi, kısaltmalarının ve okunuşların kulağa hoş gelmesi ve zaten dillere yerlermiş İngilizce sözcükler İngilizcenin yayılışını etkilemiştir. Ancak bu yayılışı en fazla sömürge elde etme sayesinde olmuştur. Çünkü resmi olarak İngilizce konuşan ülkeler Avrupa kıtasında daha fazla iken bu sömürgeyle yayılışta İngilizce konuşulan ülkeler kategorisine Asya ve Afrika’daki ülkelerde dahil oldu.

Madagaskar gibi aslında Fransız sömürgesi olup İngilizce konuşan ülkeler de var tabiki. Sonuçta, zamanında ve hala devam etmekte olan bir güç olan Birleşik Krallık ve Amerika gibi ülkeler İngilizce konuşulma yüzdesini etkilemiştir. Çünkü güçlü devletlerin diliydi ve birçok bilgisayar programı, tıp alanında olan yenilikler, yeni üretilen elektronik aletlerin isimleri dahil birçok şey bu ülkelerde üretiliyordu ve hepsi de İngilizce öğrenmeyi gerektiriyordu.

Sonunda İngilizce bir dünya dili oldu ve trafik işaretleri ve matematik terimleri gibi uluslararası bir iletişim dili haline geldi. Eskiden İngilizce bilmek ülkemizde de önemli iken artık İngilizceyi zaten bilmek zorunda olunduğu kabul ediliyor ve işe alımlarda ve kariyer basamaklarında başka dillere olan yetkinlik aranıyor. Ancak diğer diller İngilizce kadar kolay öğrenilmiyor.

 


Yazıyı Değerlendirmeyi Unutmayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz bir değerlendirme bulunmuyor)