İngilizce Öğretiminde Materyal Kullanımının Önemi

İngilizce Öğretiminde Materyal Kullanımının Önemi

İngilizce öğretiminde İngilizcenin kolay ve zorlanmadan öğrenilmesinde doğru strateji ve yöntemlerin kullanılması en önemli argümandır. Doğru strateji ve yöntemlerin kullanılmadı dil öğretimin istediği başarıyı yakalaması ve bu dili öğrenecekler istedikleri ve amaçladıkları dil öğretimini gerçekleştirmesi beklenmemektedir.

İngilizce dilinin öğretiminde doğru strateji ve yöntemlerin bir kolu da bu dili öğretimde İngilizce materyaller ile bu dil öğretiminin desteklenmesidir. Bir dersin öğretiminde Materyal kullanılması o dersi öğrenmek isteyenlerin birden fazla duyu organına hitap ettiği için ders öğretiminde materyal kullanmak çok önemlidir. Herhangi bir derste kullanımı dersin öğrenilebilmesi açısından bu kadar değerli olan materyallerin dil öğretimine katkısı hiç şüphesiz üst düzeyde olacağı anlaşılmaktadır.

İngilizce dil öğretiminde kullanılan materyaller bu dili öğrenmek isteyen insanların birden fazla duyu organına hitap ettiği için öğrenilmek istenen dilin öğrenilmesi daha da kolaylaşacaktır. Örneğin, görsel öğelerin ağırlıkta olduğu bir görüntülü materyalin İngilizce dili öğretimi esnasında yerinde ve doğru zamanda kursiyere veya öğrenciye gösterilmesi öğrencinin derse olan ilgisini üst seviyeye çıkaracak ve görsel olarak izlettirilen materyallerde geçen kelimelerin hatırlanma oranı üst düzeye çıkacaktır.

Hangi dil olursa olsun bir dil öğretiminde en önemli huşulardan biri de kelime öğrenimidir. Dile ait ne kadar çok kelime öğrenilirse öğrenmek ve konuşmak istenilen dil o kadar iyi konuşulmaktadır. İngilizce dili başta olmak üzere öğrenilmek istenen dilin kelimelerini öğrenmenin en kolay yollarından bir de bu dille ilgili materyaller kullanmaktır. Bu materyaller kullanılarak öğrenilmek istenen dile ait kelimeler daha kalıcı bir şeklide öğrenilmektedir.


Yazıyı Değerlendirmeyi Unutmayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz bir değerlendirme bulunmuyor)