İngilizcede Sayıların Yazılışı

İngilizcede Sayıların Yazılışı

Çoğu dillerde sayıların rakamla yazılışı hemen hemen aynıdır. Fakat bu sayıların okunuşu ve yazı ile yazılışı dilden dile farklılık göstermektedir. İngilizce’de sayılar yazıldığı gibi okunmamak ile birlikte okunduğu gibi de yazılmamaktadır. Bu dilde olan sayıların yazılışı 1’den 10’a kadar farklıdır. 10 rakamından sonra tekrar eden sayıların bazıları hemen hemen birbirini tekrar eder. Örneğin 1’den 12 ye kadar olan sayıların yazılışı şu şekildedir. One, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten eleven, twelve. 12 rakamından sonra ise artık bütün sayılar 20 rakamına kadar sonu ”teen” kelimesi ile biter. Thirteen, fourteen, fifteen gibi. Bu yönüyle İngilizce sayıları ezberlemek ve saymak oldukça kolaydır.

20 sayısından sonra ise sayılar; twent one, twenty two, twenty three gibi sayılar birbirini tekrar eder. 20 rakamından sonra bütün sayıların son kelimesi one, two, three gibi birbirini takip etmektedir. İngilizcede 100 rakamından sonraki sayıların yazılışı farklılık gösterir. Rakamın son iki basamağından önce ”and” yazılır ve geriye kalan kısım and kelimesinden sonra tamamlanır.

İngilizce’de sayılar bu yönüyle büyük kolaylık sağlamaktadır. Hatırlaması kolay olan ve birbirini tekrar eden rakamlar sayesinde bu dilde olan sayılar çabucak öğrenilmektedir. Bu dildeki sayıların öğrenimi ilkokulda başlar ve çoğu öğrenci tarafından sevilerek öğrenilmektedir. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan İngilizce diline her zaman ihtiyaç duyduğumuz gibi bu dile ait sayılara da muhakkak ihtiyaç duyabiliriz.

 


Yazıyı Değerlendirmeyi Unutmayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz bir değerlendirme bulunmuyor)