Türkçe’ye Yabancı Kalmayın

Türkçe’ye Yabancı Kalmayın

Türkiye sadece Türklerin yaşadığı bir ülke değildir. Türkiye’de Türklerin yanı sıra çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelip yaşayan birçok yabancı vardır. Tabii ki yabancı bir ülkede yaşamak, o ülkenin dilini de iyi bilmeyi gerektirir. Türkiye’ye gerek okumak için, gerek iş için, gerekse göç ederek yaşamak için gelen yabancılar da iş, okul ya da sosyal hayatta dil problemi ile karşılaşmamak için Türkçe dil eğitimi almaya ihtiyaç duyarlar.

Türkiye’de, Türkler için çeşitli dil kursları olduğu gibi yabancılara Türkçe kursu da bulunmaktadır. Bu kurslarda ders alacak kişinin ana dilline göre kurslarda ortak dili İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Çince olan öğretmenler olabilmektedir. Yapılan Türkçe kursu; ders anlatımının yanı sıra; birebir çalışmaları, okuma, yazma, dinleme, konuşma gibi Türkçe pratik alıştırmalarını da içerdiğinden Türkçe öğreniminde kısa sürede çok kısa sürede ilerlemek mümkün olmaktadır. Bazı kurslar ders günlerini öğrencilerin belirlemesine olanak verdiği için ders kaçırma gibi bir sorun da olmayacaktır.

Türkçe öğrenmek isteyenler bulundukları il içinde bulunan kurslar arasından kendilerine uygun olanı araştırarak kısa sürede karar verip, zaman kaybetmeden eğitime başlamalılar. Daha rahat bir yaşam için de uygun olan yaşadıkları ülkenin dilini öğrenmekten geçer. Zaten ders alan kişiler de sosyal hayatta doğal olarak çok fazla pratik yapma imkanına sahip olduğundan kısa sürede Türkçe’yi iyi öğrenebilirler.